Campanie de identificare și promovare a produselor locale

10 January 2018
        Către cetățenii Comunei Groși!
                                                                                            ANUNȚ
        Stimați cetățeni,
       Vă aducem la cunoștință faptul că, Consiliul Județean Maramureș dorește să inițieze o campanie de identificare și promovare a produselor locale, reprezentative pentru valoarea și cultura Maramureșului sub egida unui proiect derulat la nivel european. Se înțelege ca produs local: un produs alimentar fabricat în zona noastră, utilizând o rețetă/procedeu tradițional ce se distinge de altele din aceeași categorie (de exemplu: produse de patiserie – pancove, ciurigăi, cornulețe cu sulvais, haioșe, etc.; produse prelucrate din fructe – dulcețuri, gemuri, sulvais, sucuri de fructe, siropuri, vin, horincă, etc.; diferite tipuri de mâncare). Propunerile noastre vor fi incluse în harta produselor locale maramureșene și ulterior unei evaluări, vor primi eticheta de ”Bun de Maramureș”, putând astfel beneficia de promovare în cadrul unor evenimente organizate de Consiliul Județean Maramureș.
        În acest sens, Primăria Groși solicită tuturor celor interesați de producerea și promovarea pe viitor a astfel de produse, persoane fizice sau juridice, să ne contacteze pentru oferirea de detalii suplimentare și eventuala includere în proiect.
        Responsabil: Ardusătan Gavril - viceprimar (tel. 0741 044 379)

Cu considerație,
        Boltea Florin Daniel