Anunț - În atenția crescătorilor de suine

19 April 2019

În Monitorul Oficial nr. 210 din 18 martie 2019 a fost publicat Ordinul MADR nr. 224 din 13 martie 2019 pentru stabilirea dimensionării tipurilor de exploatații de suine pe teritoriul României.

Potrivit acestui act normativ au fost stabilite dimensiunile pentru exploatațiile de creștere a suinelor pe teritoriul României, astfel:

a) fermă de suine de subzistență - exploatație agricolă cu un efectiv de maximum 5 capete de porcine cu greutatea de peste 30 kg;

b) fermă de suine mică - exploatație agricolă cu un efectiv cuprins între 6-20 capete de porcine cu greutatea de peste 30 kg;

c) fermă de suine medie - exploatație agricolă cu un efectiv cuprins între 21-130 capete de porcine cu greutatea de peste 30 kg;

d) fermă de suine mare - exploatație agricolă cu un efectiv de peste 130 de capete de porcine cu greutatea de peste 30 kg.

Totodată au fost stabilite și tipurile exploatațiilor de creștere a suinelor pe teritoriul României.

Precizăm că Ordinul MADR nr. 224/2019 nu restricționează sub nicio forma creșterea porcilor în gospodăriile populației, ci reglementează din punct de vedere tehnic dimensiunile exploatațiilor în vederea înregistrării tuturor efectivelor de porcine, urmărind totodată mișcarea animalelor pentru a se asigura trasabilitatea.

În conformitate cu punctul de vedere remis de MADR exploatațiile cu un efectiv de maximum 5 capete de porcine cu greutatea de peste 30 kg sunt ferme de suine de subzistență destinate autoconsumului și nu sunt supuse regulilor de înregistrare la Registrul Comerțului, fiind scutite de impozite.

Deținătorii de exploatații agricole cu un număr cuprins între 6 și 130 de capete se înregistrează gratuit la ANSVSA, cele care depășesc 130 de capete se consideră ferme mari de suine și se înregistrează la Registrul Comerțului, în Sistemul Național de Identificare a animalelor, îndeplinesc normele de biosecuritate și sunt autorizate sanitar - veterinar.