Cursuri gratuite pentru fermierii din Comuna Groși

11 January 2019
Fermierii, tinerii fermieri sau fermierii care vor beneficia de sprijin prin sub-măsura 6.1 și fermierii care activează în ferme mici și care vor beneficia de sprijin prin sub-măsura 6.3 din comuna Groși pot participa GRATUIT la cursuri care se vor finaliza cu un atestat de participare la cursurile de formare profesională.
Participanții vor BENEFICIA de:
- materialele didactice necesare.
- suportul de curs, atât tipărit cât și în format electronic.
- kit-ul cursantului: mapă de prezentare a proiectului, pix inscripționat, bloc–notes inscripționat, CD inscripționat, rucsac etc.
- servicii de masă GRATUIT, respectiv 2 mese/zi și 2 coffee break/zi.
- atestat de participare la programele de formare profesională din cadrul proiectului.
Structura cursului este: 3 zile de  instruire teoretică + 2 zile de instruire practică.
Documentele necesare pentru înscriere: Carte de identitate, copie RO de la APIA sau adeverință de la Registrul Agricol, copie după prima pagină din contractul cu APIA dacă persoana are în implementare măsura 6.1 sau 6.3.
Înscrierile se fac până în 16 IANUARIE la  Zoicaș Gavril (magazin) din Groși (tel. 0743557562).
Tematicile cursului sunt următoarele:
- Practicarea de tehnici și tehnologii agricole inovative, prietenoase cu mediul (10 ore)
- Standarde comunitare la nivelul fermei, gestionarea eficientă a solului, apei, dejecțiilor animaliere și îmbunătățirea calității producției (10 ore)
- Diversificarea activităților în exploatațiile AGRICOLE (10 ore)
- Managementul general al fermei (contabilitate, marketing, cunoștințe tic etc) (10 ore)
- Managementul general al fermei alături de aplicarea tehnologiei informației și comunicațiilor (contabilitate, marketing, TIC etc) (10 ore).