FESTIVALUL DANȚULUI LA ȘURĂ - Ediția a X-a

30 May 2018
Ne bucurăm că am fost împreună la moment aniversar, 10 ani de când a reînviat "Danțul la Șură" sub forma unui festival care s-a consacrat deja ca fiind un reper etnografic și spiritual pe harta județului Maramureș, și nu numai. Se cuvine să felicităm încă o dată inițiatorii acestui demers cultural tradițional - Familia Dobrican. Prin cultură, prin limbă, prin artă, muzică, port popular națiunea noastră va dăinui peste veacuri indiferent de provocările veacului globalizat.
Ne bucurăm că putem să fim contemporani cu aceste momente speciale din viața fiecărei comunități și că v-am avut oaspeți și concetățeni alături.
Mulțumim Consiliului Județean Maramureș, familiei Dobrican, firmelor partenere, voluntarilor care s-au implicat în organizare și tuturor celor prezenți!