Categorie
Reseteaza filtrele [x]

Știri și evenimente

Anunț - Salubrizare

Având în vedere condițiile meteo și de acces pe drumurile publice, serviciul de salubrizare pentru comuna Groși se reprogramează pentru zilele de 23 și 24 ianuarie (miercuri și joi).

Vă mulțumim pentru înțelegere!

18 January 2019
Anunț - Salubrizare

Având în vedere condițiile meteorologice cu căderi masive de zăpadă din ultimele zile, vă anunțăm că activitatea de colectare a deșeurilor menajere de pe raza comunei programată azi, 16.01.2019, se amână pentru sâmbătă, 19.01.2019.

16 January 2019
Cursuri gratuite pentru fermierii din Comuna Groși

Fermierii, tinerii fermieri sau fermierii care vor beneficia de sprijin prin sub-măsura 6.1 și fermierii care activează în ferme mici și care vor beneficia de sprijin prin sub-măsura 6.3 din comuna Groși pot participa GRATUIT la cursuri care se vor finaliza cu un atestat de participare la cursurile de formare profesională.
Participanții vor BENEFICIA de:
- materialele didactice necesare.
- suportul de curs, atât tipărit cât și în format electronic.
- kit-ul cursantului: mapă de prezentare a proiectului, pix inscripționat, bloc–notes inscripționat, CD inscripționat, rucsac etc.
- servicii de masă GRATUIT, respectiv 2 mese/zi și 2 coffee break/zi.
- atestat de participare la programele de formare profesională din cadrul proiectului.
Structura cursului este: 3 zile de  instruire teoretică + 2 zile de instruire practică.
Documentele necesare pentru înscriere: Carte de identitate, copie RO de la APIA sau adeverință de la Registrul Agricol, copie după prima pagină din contractul cu APIA dacă persoana are în implementare măsura 6.1 sau 6.3.
Înscrierile se fac până în 16 IANUARIE la  Zoicaș Gavril (magazin) din Groși (tel. 0743557562).
Tematicile cursului sunt următoarele:
- Practicarea de tehnici și tehnologii agricole inovative, prietenoase cu mediul (10 ore)
- Standarde comunitare la nivelul fermei, gestionarea eficientă a solului, apei, dejecțiilor animaliere și îmbunătățirea calității producției (10 ore)
- Diversificarea activităților în exploatațiile AGRICOLE (10 ore)
- Managementul general al fermei (contabilitate, marketing, cunoștințe tic etc) (10 ore)
- Managementul general al fermei alături de aplicarea tehnologiei informației și comunicațiilor (contabilitate, marketing, TIC etc) (10 ore).

11 January 2019
Anunț - Salubrizare

Vă aducem la cunoștință faptul că din cauza ninsorii abundente din data de 01.01.2019 - 02.01.2019, salubrizarea programată pentru Miercuri, 02.01.2019 se va efectua în data de 05.01.2019 (Sâmbătă).

02 January 2019
Solicitare de sprijin (Soluționat)

O familie din comună cu copil mic și posibilități materiale reduse a rămas de sărbători fără frigider. Dacă există cineva care deține un frigider folosit dar funcțional și dorește să îl doneze este rugat să sune la număr de telefon 0758069901 (Ciprian Prelucan). Transportul va fi asigurat de către autoritatea locală.

Vă mulțumim!

Problema a fost rezolvată, a fost donat un frigider pentru familia aflată în nevoie. Mulțumim tuturor pentru implicare!

28 December 2018
Crăciun Fericit!

Conducerea Primăriei Groși vă urează ca Sărbătorile Crăciunului să vă umple sufletul de bucurie, încredere, speranță și iubire.

Crăciun Fericit!

Cu stimă,

Primar, Florin Daniel BOLTEA

Viceprimar, Gavril ARDUSĂTAN

24 December 2018
Dăruind vei dobândi

În data de 23 Decembrie 2018, a fost finalizată campania ”Dăruind vei dobândi” prin distribuirea produselor donate la 15 familii de pe raza comunei Groși (7 familii din Groși, 2 familii din Satu Nou de Jos și 6 familii din Ocoliș). Donațiile distribuite au constat în alimente, îmbrăcăminte, încălțăminte și jucării. Au fost donate și sume de bani care vor fi folosite pentru plata facturilor de întreținere ale familiilor aflate în dificultate. Acestei acțiuni s-a alăturat Clubul Xtreme Adventure Baia Mare.
Din respect pentru familiile care au beneficiat de ajutoarele noastre nu vom divulga identitatea și nici nu vom atașa poze.
Mulțumim tuturor celor care au dăruit pentru a oferi un Crăciun mai fericit semenilor.
Sărbători Fericite!

24 December 2018